Tempot är så högt att jag bara väntar på att Lars Lagerbäck eller Roland Andersson ska blåsa av träningen. Det är den 7 juni och tre dagar kvar till VM-premiären. På den avkortade planen, där avstånden blir små och spelet trångt, trissar spelarna varandra i jakten på en plats i startelvan mot Trinidad och Tobago. Kim Källström flänger fram och tillbaka med luggen klistrad vid pannan. Olof Mellberg glidtacklar. Johan Elmander tar löpningar, om och om igen. Zlatan bränner lägen, men går in stenhårt med sin tunga kropp i alla dueller.
Alla spelare som har varit med ett tag i landslaget kallar truppen de är med i nu, till VM 2006, för den bästa någonsin. Aldrig har talangen varit så stor, aldrig konkurrensen så hård.
Tidigare under träningsveckan i Bremen har Lagerbäck lagt in en ledig dag eftersom spelarna kört så hårt – hårdare än planerat – på träningarna.
Nu låter han uppenbarligen spelarna hållas.