Anders Bengtsson: »Jag är rädd att jag blir en nyttig idiot om jag åker till Qatar«

Hur ska vi ta oss an bevakningen om Sverige går till Qatar? I veckans Fredagsbrev skriver Anders Bengtsson om ett journalistiskt VM-dilemma.

I Al Rayyan-distriktet, som verkar vara ett industriområde i utkanterna av Doha, finns det ett rum att hyra genom Airbnb för 3 929 kronor natten. Tyvärr inga fönster. Inga tidigare gäster har bott där, så det är svårt att veta hur problematiskt det är att det inte finns något »kolmonoxidlarm« i rummet – vilket hyresvärden ändå ärligt påpekar i sin beskrivning. Det ser inte mysigt ut på bilderna, mörkt och jävligt. Det står att det inte finns något kök, ingen AC, ingen TV, inget wifi, ingen brandvarnare. Inte ens en hårtork finns. Till och med »väsentligheter« är överstruket. Räknas rinnande vatten som en väsentlighet?

Fler lägenheter finns att hyra i Doha. Men ingen annan kostar mindre än 12 000 kronor natten. Då får man i alla fall minst ett fönster på köpet. AC i somliga fall.

Det är inte läge att vara kräsen om man vill bo i Qatar under fotbolls-VM. Inte ett enda hotellrum finns att boka mellan den 21 november och den 18 december. För ett par månader sedan tittade jag på bilder på ett dubbelrum på ett trestjärnigt hotell, men det är bokat nu. Jag vill minnas att det kostade 24 000 kronor för en natt.

Fortsätt läsa
– från 79 kr / månad

Testa nu

Har du redan ett konto? Logga in här.

Trevlig helg!
Anders Bengtsson

Publicerad 2022-03-25
Anders Bengtsson, Fotbollsmagasinet Offside
Annons