Anders Bengtsson: »Vill han gå ut och äta middag med mig?«

I veckans Fredagsbrev berättar Anders Bengtsson om en färsk intervju med en idol som är polare med den störste av dem alla.

Johan frågade om jag var nervös. Jag sade att jag inte var det.

Om bara några minuter skulle jag prata med Bill Buford. Bill Buford på min datorskärm från sitt hem i New York. Samme Bill som gav ut Among the thugs (Bland huliganer) 1991 och som är författaren till Heat och Dirt – två otroliga reportageböcker som nördigt, ömsint och roligt skildrar hans tid som köksslav på några av världens mest prestigefyllda restauranger med några av de mest brutala kockarna som chefer. Dessutom var Buford i många år redaktör för The New Yorker, tidskriften som jag lusläst i över 20 år.

Klart att jag var nervös. Det här var en av de gubbar som jag näst intill har idoliserat. Dessutom visste jag att han var nära vän med gubben som betytt mest för mig som journalist: den i dag 94-årige Gay Talese.

Fortsätt läsa
– från 79 kr / månad

Testa nu

Har du redan ett konto? Logga in här.

Trevlig helg!
Anders Bengtsson

Publicerad 2026-10-16
Anders Bengtsson, Fotbollsmagasinet Offside
Annons