»De är lite lagom sjuka i huvudet«

Fotbollsprofiler gillar att avfärda kniviga frågor med att de är »hypotetiska«. Här drar ­Offside det presumtiva till sin spets. Den här gången: Jonas Dahlquist, TV-profil på Dplay.

Alexander Axén är ny sportchef i Djurgårdens IF och vill ha dig som pressansvarig i klubben. Lönen är bättre än på Dplay. Vad säger du?

– Aldrig i livet! Som kollega och vän är han briljant, vi hörs säkert tio gånger i veckan, men tänk att behöva ha ansvaret för att hålla reda på honom utåt i medierna … Sedan är jag inte jättesugen på att jobba för någon klubb överhuvudtaget. Jag har ju lyckats skaffa mig mitt drömjobb.

Du är djupt troende och när du ber önskar du inte sällan att du får en egenskap som hade gjort dig till en ännu bättre TV-reporter. Vad blir det?

Fortsätt läsa
– från 79 kr / månad

Testa nu

Har du redan ett konto? Logga in här.

Publicerad 2020-09-28 Artikeln är skriven av .