Nyårsdag på Delsjögrillen i Göteborg. Jag och min dotter sitter vid fönstret med var sin burgare. Det regnar ute och på grillen är det bara en annan gäst. Eftersom vi har ryggarna mot ser vi honom inte, men vi hör mannen säga att han inte vill ha tomat på sin hamburgare. Däremot extra lök om det går bra?
– Det ordnar vi, kompis! säger kocken glatt.
Beställaren tackar och när vi reser oss för att gå ser jag vem det är. 59-årige Johnny Ekström har arbetsbyxor på sig. Bakåtkammat hår och glasögon. Han tuggar i lugn och ro, som om han har all tid i världen. Jag vet att han jobbar som fastighetsskötare. Har han tagit ett pass på nyårsdagen och är här på lunchen? Kanske trivs han bara i arbetsbyxorna?
På vägen hem berättar jag för min dotter att Johnny en gång var landslagsman och Sveriges snabbaste fotbollsspelare. Att han hade tre smeknamn: Cyklonen, Kallebäcksexpressen och Johnny Bråttom.
Trevlig helg!
Johan Orrenius