Foto: Per Friske/Bildbyrån

Christen Press om att vara besatt

När Damallsvenskans skytteligaledare kommer till matchsamlingen har hon redan gjort 21 mål tidigare under dagen. För säkerhets skull säger hon till sig själv att hon är bäst också.

Vilken är din första tanke när du får bollen?

– Befinner jag mig på planens sista tredjedel tänker jag alltid: »Går det att skjuta härifrån?« Om svaret på den frågan är ja drar jag nästan på smilbanden, för om jag känner att det finns skottläge så vet jag att försvararen tänker likadant – och då blir det mycket lättare för mig. Medan hon bara tänker på att stoppa ett kommande skott kan jag försöka dribbla, eller söka väggspel för att skapa ett ännu bättre läge.

Med tanke på att du i snitt gör mer än ett mål per match i Tyresö verkar du vara ganska bra på att hitta de bättre lägena. 

– I USA var jag ganska delakti­g i speluppbyggnaden, men när jag kom till Göteborg bad Torbjörn [Nilsson] mig att lägga all energi på offen­siven. Det utvecklade mitt målskytte enormt. Jag blev liksom mer av en spjutspets, som ni kallar det. Och det har jag fortsatt att vara i Tyresö.

Fortsätt läsa
– gratis i en månad

Därefter 69:-/månad.

Testa nu

Har du redan ett konto? här.

Publicerad 12-04-2018 Artikeln är skriven av .