Johan Orrenius: »Tänk att få vara Svante Hildeman«

I veckans Fredagsbrev går en tumskadad Johan Orrenius lite för långt när han engagerar Landskronas medicinska team – bara för att få känna sig lite som en riktig fotbollsspelare.

Den tidigare landslagsläkaren Magnus Forssblad skickade en gång ett brev till mig. Eller brev och brev, det var ett massutskick. En enkät om trasiga och sedan lagade korsband. Jag fanns i ett register eftersom jag många år tidigare opererat mitt vänstra knä sedan jag slitit sönder det i en fotbollsmatch. Eller fotbollsmatch och fotbollsmatch, det var i Korpen.

Det vackra med utskicket var hur som helst att jag tilltalades som »fotbollsspelare«. Upprymd fyllde jag i enkäten. Kände mig precis som den skadade medelmåttan i poeten Bengt »Cidden« Anderssons träffande dikt:

När doktorn tittade på min trasiga menisk och sa typiskt fotbollsspelare kände jag en viss glädje trots smärtan. För doktorn sa ju fotbollsspelare.

Fortsätt läsa
– från 79 kr / månad

Testa nu

Har du redan ett konto? Logga in här.

Trevlig helg!
Johan Orrenius

Publicerad 2026-08-21
Johan Orrenius, Fotbollsmagasinet Offside
Annons