Anders Bengtsson: »Det dök upp nya, vidriga grejer i min telefon«

En vecka efter de blodiga upploppen i Mexiko är det fortfarande oklart om någon dog. I veckans Fredagsbrev skriver Anders Bengtsson om en mörk kväll.

I lördagskväll var det som de senaste dagarna: mitt Twitterflöde fylldes av nya, ofattbara, klipp och bilder på barn som kommit bort från sina föräldrar. En gråtande pappas hand mot tågrutan när han tog farväl av sin dotter, en övergiven gammal kvinna som lämnats kvar när dottern och barnbarnen flytt till Polen, en skola som var sönderbombad och en missil som träffat ett barnsjukhus.

Familjen gick och lade sig, och jag satt kvar i fåtöljen.

Bilder från frostbitna tunnelbanestationer som blivit skyddsrum, klipp på tusen och åter tusen ukrainare som förlorat allt. Rapporter om att ryska trupper närmade sig nya städer.

Jag släckte lamporna i huset, borstade tänderna och lade mig i sängen. Scrollade en sista gång i mörkret.

Vill du läsa mer? 0 kr första månaden!

Berättelser från världens största sport. Bli Offsidemedlem – läs och lyssna på Sveriges bästa fotbollsjournalistik.

Testa nu

Har du redan ett konto? här.

Trevlig helg!
Anders Bengtsson

Publicerad 11 mars 2022.
Anders Bengtsson, Fotbollsmagasinet Offside
Annons