»Vi kan springa runt under matcherna«

Utan människor kan de vara opersonliga, fula eller fallfärdiga. Men när läktarna fylls förändras arenorna och nu går fler än någonsin på svensk elitfotboll.
Offside bad 26 allsvenska supportrar att berätta om det magiska med just deras hemmaplan.
Denna gång: 12-åriga KDFF-supportern Allin Sverin om Kristianstads fotbollsarena.

I intervjuserien »Mitt andra hem« berättar allsvenska supportrar om det bästa och sämsta med sina hemmaarenor. Vi publicerar minst en intervju om dagen fram till premiären.

Vad är det bästa med Kristianstads fotbollsarena?

 – Aktiviteterna och tävlingarna på området är roliga. På sommaren kan man hoppa på en »airtrack« när Jumpyard är där, och under hela året kan man kasta boll. Man får även sitta var som helst. Det gör att vi kan byta plats och springa runt under matcherna. Den har även plats för många åskådare.

Minns du något tillfälle då du haft extra roligt på arenan?

Vill du läsa mer? 0 kr första månaden!

Berättelser från världens största sport. Bli Offsidemedlem – läs och lyssna på Sveriges bästa fotbollsjournalistik.

Testa nu

Har du redan ett konto? här.

Publicerades 18 mars 2025. Artikeln är skriven av .