Marcus Allbäck om förberedelser

Som spelare gjorde han fem mästerskap. Det sjätte gör han som »players manager«. Det är inte utan att Marcus Allbäck saknar tiden som spelare.

På Platinum Hotels hemsida står det att hotellet erbjuder »europeisk standard«. Det låter lovande.

– Jag har varit i Kiev fyra gånger och stämt av med personalen. Det luriga är att hotellet är nybyggt, varje gång vi är där upptäcker vi nya saker som måste fixas.

Som vad?

– Ja, »blindsen« i rummen. Det är alldeles för ljust i rummen. Det funkar inte om killarna vill vila mitt på dagen eller om de har sovmorgon på grund av en sen match. Det måste vara kolsvart. Men nu ska mörka gardiner vara installerade. Dessutom har vi roddat med kaffemaskiner. När jag själv låg på mästerskap var det inte ovanligt att kaffemaskinen stod på en helt annan våning. Då skulle man lämna rummet, ta hissen, vandra genom hotellet och in i matsalen. Ville man sedan dricka kaffet på sitt rum, då hade det hunnit bli kallt när man kom upp. Nu ska vi ordna så att vi har kaffemaskiner på strategiska platser i våra korridorer.

Vill du läsa mer? 0 kr första månaden!

Berättelser från världens största sport. Bli Offsidemedlem – läs och lyssna på Sveriges bästa fotbollsjournalistik.

Testa nu

Har du redan ett konto? här.

Publicerad 21 december 2017. Artikeln är skriven av .