Vad gjorde landslaget i dag?
På veckans varmaste dag, 23 grader vid lunchtid, genomförde de sin sista träning inför matchen, inför ögonen på den skadade Dejan Kulusevski som nu har anslutit för att ge sitt stöd. »Det blir vinst«, sade han till Fotbollskanalen i farten. Senare begav sig Graham Potter och lagkaptenen Victor Nilsson Lindelöf till matcharenan för att genomföra den obligatoriska presskonferensen.
Vilka fick man snacka med?
Det blir inte rätt om vi slår fast att man får »snacka« med någon dagen före en så här pass viktig landskamp. Det handlade mest om att förbundskapten Potter och lagkapten Lindelöf satt framför oss och sade så lite det bara gick på de frågor som ställdes. Vi klagar inte, här handlar det om att inte ge bort en promille till motståndaren, men detta pågick i cirka 40 minuter.
22-27 mars befinner sig Anders Bengtsson, Johan Orrenius, Fredrik Tillberg och Francisco Ramirez Franzén i Valencia för att bevaka Sveriges VM-playoff mot Ukraina med dagliga bloggar, poddar och klipp. Häng med på offside.org/valencia!













