Foto: Reinaldo Coddou H

Världens bästa Boca

År 2000 vann Boca Juniors Interkontinentalcupen mot Real Madrid. Året efter nådde laget final igen och i december 2003 besegrade man Milan. Hösten 2004 åkte Offside till Argentina för att ta reda på hur ett land i ekonomiskt fritt fall kunde hysa världens bästa klubblag.

Mauricio Macri sjunker ner i en fåtölj i sitt hem. En av Argentinas allra rikaste män känner sig plötsligt mycket fattig.

– För tre år sedan, innan den stora ekonomiska krisen bröt ut i vårt land, var skillnaden mellan budgeten för Boca Juniors och klubbar som Real Madrid och Milan ungefär ett till tre. I dag är skillnaden ett till tolv. Vi har inte en chans att konkurrera ekonomiskt.

Det är ingen tillfällighet att Boca Juniors klubbpresident jämför sig med Real Madrid och Milan. Boca Juniors har mött – och besegrat – båda lagen i Interkontinentalcupfinalen som korar världens bästa klubblag. Macri har också gjort studiebesök hos de båda europeiska klubbarna för att hämta hem nya affärsidéer till Argentina.

Mauricio Macri är Argentinas svar på Silvio Berlusconi. Precis som Milans klubbpresident har Macri med hjälp av metoder från affärsvärlden förvandlat sin klubb från en ärevördig men gammaldags fotbollsförening till ett storföretag med varumärke, merchandising och tillväxtambitioner. Precis som Berlusconi har Macri politiska ambitioner och precis som italienaren hamnar han då och då i klammeri med rättvisan.

Vill du läsa mer? 0 kr första månaden!

Berättelser från världens största sport. Bli Offsidemedlem – läs och lyssna på Sveriges bästa fotbollsjournalistik.

Testa nu

Har du redan ett konto? här.

Publicerades 20 januari 2025. Artikeln är skriven av .