Offside 6-2019 (25 november 2019)

Barnen i Bullerbyn

I årets sista nummer åker vi till Boovallen i Nacka för att förstå varför striden om idrottsplatsen har engagerat hela Fotbollssverige. Dessutom följer vi Djurgårdens Irma Helin under några veckor av självrannsakan, eufori och ångest. Hur var det att ha blårandigt blod under en höst där favoritlaget slogs om SM-guld och ens eget för överlevnad? I Thessaloniki hälsar vi på hemma hos Pontus Wernbloom. Efter att ha sagt adjö till Blågult och bosatt sig i ett grekiskt hus utan adress väljer han nu att prata för första gången på länge.

Dessutom: Tommi Vaiho, de sista fotbollsflyktingarna från DDR, Ola Wenström, mittbacken Therese Ivarssons målfarlighet, Copa Mundial, Nepals svenska förbundskapten, Gusum IF:s »tokfokuserade« rekordskytt och långintervju med Tom Pettersson om en tudelad tid i Östersund.

Läs numret som PDF

Artklar ur Offside 6-2019

Reportage

Elefanten i rummet

Hösten 2019 såg Irma Helin sitt favoritlag slåss om SM-guld – samtidigt som laget hon själv representerade befann sig i djup kris.

Porträtt

Livet i skuggan

Pontus Wernbloom har sagt adjö till Blågult, inte spelat fotboll på ett år och bosatt sig i ett grekiskt hus utan adress. Och han har inte pratat på länge.

Reportage

Striden om Boovallen

Hur mycket får det låta när barn spelar fotboll?

Intervju

Tom Pettersson: »Andra får tycka vad fan de vill«

Föreningens ordförande inför rätta. Förlust efter förlust. Hatade av övriga lags supportrar. Ständiga konkurshot. Det är lätt att undra varför inte Östersunds FK:s lagkapten flydde det sjunkande skeppet ännu tidigare.

Retro

Spelarflykten

Några månader innan Berlinmuren föll reste ett östtyskt fotbollslag till Göteborg för en cupmatch. Tre av spelarna såg något större framför sig än en vinst mot Örgryte.

Samtal

Tommi Vaiho om att inte sticka ut

Han blev en oväntad huvudperson under Djurgårdens guldsäsong. Men Tommi Vaiho vill inte lyfta fram sig själv. Överhuvudtaget.

Samtal

Therese Ivarsson om att aldrig tveka

Hon skolades om till back eftersom hennes målsinne ansågs för dåligt. I år tog Kristianstads Therese Ivarsson hem den interna skytteligan i överlägsen stil.

Samtal

Johan Kalin om kulturskillnader

Johan Kalin lämnade jobbet som kriminalvårdsinspektör i Luleå för att ta över ett av världens svagaste landslag. Nepals förbundskapten tar inga fångar.

På volley

Rekordskytten: »Jag firar aldrig mina mål«

Gusum IF:s »tokfokuserade« skyttekung slog alla tiders målrekord.

Hypotetiskt

Ola Wenström: »Jag gjorde jobbet men fick skiten«

Viasats »LÖGNARE« minns en orättvis löpsedel.

Backspegeln

Tschüss!

Nicklas Bendtner nobbar tyska autografjägare.

På volley

»›Monday morning quarterback‹ dyker plötsligt upp«

Andreas Brännström misslyckas med att förklara varför Djurgården är bäst i Sverige.

Fotbollskultur

Joakim Forsell om Copa Mundial

Hur har världens mest kultförklarade fotbollssko lyckats överleva alla färgattacker?

Fotbollskultur

Henrik Ekblom Ystén om Zidane

Vem vågar säga sanningen till den utslätade fransmannen?

Fotbollskultur

Johanna Frändén om »gooooooooooool«

Ska man irritera sig på spanska kommentatorsvrål eller bara le?

Fotbollskultur

Anders Bengtsson om en flummig utmärkelse

Hur många gånger kan man säga upp sig från en Ballon d’Or-jury?

Fotbollskultur

Fredrik Tillberg om Allsvenskan i sociala medier

Vad kan svenska klubbar lära sig av »Fotbollstwitters Lionel Messi«?

Andra utgåvor

Offsides VM-nummer inför VM 2026

Offside 2-2026

Offside nummer 1/2026

Offside 1-2026

Nummer 4/2025 av Offside med reportage om bengalens roll i svensk fotboll

Offside 4-2025

Nummer 3/2025 av Offside med reportage om Grönland

Offside 3-2025

Nico Williams på omslaget av nya Offside 2/2025

Offside 2-2025

Omslaget till Offside nummer 1/2025

Offside 1-2025

Offside nummer 4/2024 – om en vilsen relation till toppfotbollen

Offside 4-2024

Offside 3-2024

Offsides EM-nummer 2024 med tema Tyskland

Offside 2-2024

Offside nummer 1/2024 med tema fysik

Offside 1-2024

Alla utgåvor